Gry hazardowe w średniowieczu. Archeolodzy odkryli nietypowe kości do gry w norweskim Bergen

Gry hazardowe są popularne na całym świecie. Okazuje się jednak, że tak było również w przeszłości. Gra w kości była szczególnie popularna w średniowiecznych oberżach i tawernach. Potwierdzają to archeologiczne znaleziska, w tym ostatnie w norweskim mieście Bergen. Ekipa archeologów odkryła tam bardzo specyficzną kość do gry, która mogła być używana również w celu oszukiwania innych graczy.

Gry hazardowe były ulubioną rozrywką średniowiecznych żołnierzy i rycerstwa, które w tawernie znajodowało chwilę ukojenia i odpoczynku, oraz wszelkiej maści hultaji spragnionych emocji i pieniędzy, które czasem dawała gra. W ten sposób również zabawali się podrużujący kupcy, którzy w tawernie zatrzymywali się na nocleg.

To jak wielkie oddziaływanie miały gry hazardowe, w tym właśnie gra w kości na ludzi ówczesnych czasaów pokazują liczne zakazy i ograniczenia, którymi obarczano hazard. Łamiących zakazy hazardzistów czekała chłosta, grzywna, wygnanie lub pozbawienie praw!

W średniowiecznej Polsce Kazimierz Wielki zakazał stawiania zakładów powyżej jednego wiardunktu (średniowieczna jednostka miary masy). Zakaz ten wydano w 1342 roku, a następnie powtórzono w Statutach Wiślickich. Fakt, że przepisy, których głównym tematem są gry hazardowe pojawiają się kilkakrotnie świadczy również o ich nagminnym łamaniu.

Wróćmy jednak do średniowiecznego Bergen. Kość do gry, którą niedawno odnaleziono zawiera aż dwa pola z liczbą oczek: cztery i pięć. Brak jej natomiast pól z liczbą oczek: jeden i dwa. Jaki był cel stworzenia takiego przedmiotu? Biorąc pod uwagę, że gry hazardowe były i czasem nadal są okazją do oszustwa, być może kość ta służyła do oszukiwania graczy. Innym potencjalnym powodem, dla którego kości brakuje niektórych pól może być jej użycie w nieznanej archeologom średniowiecznej grze.

Kość do gry z Bergen datowana jest przez ekipę archologów z Norsk institutt for kulturminneforskning (Norweskiego Instytutu do Badań nad Dziedzictwem Kulturowym) na początek 15 wieku. Znaleziono ją w Vågsbunnen, dzielnicy Bergen, gdzie w średniowieczu znajodowały się liczne tawerny i gospody, a więc miejsc gdzie najczęściej oddawano się grom hazardowym.

Z czego wykonywano kości do gry?

Najczęściej z drewna, poroża jeleni lub kości długich należacych do bydła. Zanim jednak przystąpiono do obróbki materiału i rzeźbienia jakichkolwiek żłobień materiał należało odpowiednio przygotować. W tym celu gotowano kości przez kilkanaście godzin lub moczono w maślance, ewentualnie kwaśnym mleku. Dzięki takim zabiegom kości zyskały miękkość i można było w nich z łatwością drążyć określone wzory. Na końcu je polerowano.

Co najczęściej przedstawiały kości? Podobnie jak dziś oczka, lub kwadraty, te ostatnie jednak zdarzają się nieczęsto. Kości mogły być wykorzystywane w celu obstawiania zakładów pieniężnych (‘’ile oczek wypadnie?’’), gier planszowych i wróżb.

Gdzie grać w kości online?

Wróćmy jednak do rzeczywistości. Jeśli masz ochotę na grę w kości online spróbuj Craps w CasinoEuro. Do wyboru masz też grę Sic Bo, gdzie używane są trzy kości. Sic Bo to chińska gra hazardowa, bardzo popularna w kasynach azjatyckich, w tym w chińskim Makau i na Filipinach. Dzięki chińskim imigrantom stała się również popularna w Stanach Zjednoczonych, do których masowo przybywali Chińczycy na początku ubiegłego wieku.

Choć gry w kości nie są teraz tak popularne jak były w średniowieczu, sam fakt przeniesienia ich do kasyna online świadczy, że gra ta calkowicie nie zaniknęła. Jeśli zatem zechcesz spróbować swoich sił w grze w kości online wybierz jeden z wariantów: na modę azjatycką (Sic Bo) lub europejską (Craps). Życzymy powodzenia i wysokich wygranych!