Jak trafnie typować wyniki meczów na Mundialu?

Trwają MŚ piłki nożnej w Rosji. Każdy z nas chciałby wierzyć, że wygra Polska, lecz po porażce w meczu z Senegalem te nadzieje są raczej płonne. Będziemy jednak walczyć do samego końca, nawet jeśli nie uda nam się wyjść z grupy. Zapewne śledzicie też inne mecze, w których nie bierze udziału polska drużyna i typujecie zwycięzcę MŚ. Niektórzy z Was zapewne obstawiają również zakłady bukmacherskie, co czyni oglądanie meczy jeszcze bardziej emocjonującym. Jak typować wyniki meczy na mundialu? Czy można zawierzyć kursom u bukmacherów sportowych? A może zdać się na kota Achillesa, który jak do tej pory się nie mylił i poprawnie wytypował zwycięzcę meczy. Co? Kot, który przewiduje wyniki meczów na Mundialu? Czy to możliwe?

Jakiś czas temu internet obiegły filmy pokazujące białego kota Achillesa, który typuje wyniki meczów wybierając miseczkę z jedzeniem, w którą zatknięta jest flaga. Zwierzak poprawnie wytypował wynik meczu Rosja – Arabia Saudyjska podczas otwarcia mistrzostw oraz wiele innych meczy podczas kwalifikacji. Kot jest głuchy i… dość dziwnie reaguje na tłum zgromadzonych wokół niego ludzi. Otóż Achilles nic sobie z nich nie robi; być może już przywykł do sławy. Każdy, kto ma kociego pupila doskonale wie, że koty to dość nieufne zwierzęta i najczęściej mocno wbijają pazury we właściciela, o ile w pobliżu pojawi się ktoś obcy. Achilles mieszka w muzeum Ermitażu i ma wszystko, czego mu potrzeba.

Wybory kota Achillesa traktowane są bardzo poważnie. Społeczeństwo rosyjskie wierzy w jego zdolności profetyczne. Typowanie wyników meczu przez niego to prawdziwe wydarzenie na miarę konferencji prasowej. Wówczas pojawiają się liczni dziennikarze, którzy uwieczniają moment wyboru zwycięzcy robiąc zdjęcia i kręcąc film. Wzbudza to prawdziwą sensację, tym bardziej, że póki co kot achilles się nie pomylił. Wystarczy bowiem jedna pomyłka zwierzaka, a nikt nie będzie w niego wierzył.

Kursy bukmacherskie o co chodzi?

Jeśli nie wierzysz w przeznaczenie, ani wróżby obstawianie zakładów i bukmachera zgodnie z tym, jaki wynik meczów MŚ wytypował Achilles może nie być dobrym pomysłem. Czy powinniśmy wówczas zdać się na kursy na stronach bukmacherów? Nic bardziej błędnego! Nawet zakłady na tak zwanego pewniaka o kursie 1.5 mogą być przegrane.

Jeśli niski kurs zawsze równałby się z wygraną danego zespołu, nie miałoby sensu obstawianie jakichkolwiek zakładów, prawda? Nie daj się więc zwieźć niskim kursom, które aż kuszą, by obstawić na nie zakład. Bukmacherzy bardzo często zaniżają kursy, więc jeśli bierzesz się za obstawianie meczy, rób to z głową.

Jak obstawiać wyniki meczów na mundialu, by wygrać?

Obstawianie zakładów z głową powiedzieliśmy, ale jak to robić? Tak naprawdę nie ma gotowej odpowiedzi na to, który zakład okaże się wygrany. Możemy jednak policzyć prawdopodobieństwo. Najpierw to jakie występuje u bukmachera, a później na podstawie innych wytycznych oszacować swoje własne. Jak obliczyć prawdopodobieństwo, które wyraża kurs u bukmachera? Stosujemy następujący wzór:

(1/kurs) x 100
Policzmy zatem prawdopodobieństwo zakładu, w którym Polska miała wygrać z Senegalem u 22BET. Kurs dla wygranej Polaków w tym meczu wynosił 2. 26, a więc wysokość prawdopodobieństwa wynosiła ponad 44%.

(1/2.26) x 100 = 44%
Oczywiście nie oznacza to, że wynik ten się sprawdzi. Jeśli za każdym razem niski kurs oznaczałby pewną wygraną, obstawianie zakładów nie miałoby sensu. Jak więc rozsądnie typować wyniki meczy na Mundialu? Tak na prawdę czeka nas potężny research, czyli sprawdzenie statystyk i opinii specjalistów. Powinniśmy wziąć pod uwagę również skład zespołu i pogodę, która może wpłynąć na wynik meczu. Niemniej jednak pomimo tych wszystkich działań, nigdy nie będziemy mieli 100% pewności, że dany typ się sprawdzi.

Który sposób typowania zakładów wybierasz więc? Jesteś racjonalistą i wolisz przeszukać cały internet w celu zdobycia najlepszych i najbardziej wiarygodnych statystyk? A może wolisz zdać się na wróżby i magię, w tym Kota Achillesa, który jak dotychczas się nie pomylił?