Makau ponownie otworzy drzwi kasyn 20. lutego

Kasyna w Makau wznowią działanie od dnia 20. lutego, po tym jak władze na początku miesiąca nakazały tymczasowe zamknięcie firm z powodu obaw o skutki, jakie za sobą niesie koronawirus.

15-dniowe zawieszenie działań, które rozpoczęło się 5. lutego, niebawem dobiegnie końca. W regionie Makau nie odnotowano żadnych nowych przypadków zarażenia koronawirusem od momentu, gdy zostało potwierdzonych 10 przypadków infekcji. Nie odnotowano żadnego zgonu.

W poniedziałek władze i urzędnicy ds. zdrowia wydali oświadczenie, mówiące o tym, że operatorzy kasyn mają okres 30 dni od ponownego otwarcia, aby wznowić pełną funkcjonalność biznesową.

Mimo to, oczekuje się, że działalność ta wciąż będzie mocno ograniczona, a ścisła kontrola przy wejściu do kasyn będzie dalej obowiązywać. Odwiedzający kasyna goście będą zmuszeni do noszenia ochronnych masek i poddawania się pomiarowi temperatury przy wejściu.

Chociaż ponowne otwarcie drzwi kasyn może przynieść w małym stopniu ulgę operatorom kasyn, ruch w tych kasynach zapewne nie będzie szczególnie duży ze względu na obecną sytuację w kraju. Biznes ucierpi z powodu ograniczeń z zakresu wiz i transportu, a chińscy gracze prawdopodobnie będą stronić od podróży w tym niestabilnym i dość nieobliczalnym czasie.

Zamknięcie kasyn z powodu infekcji koronawirusa było najdłuższym w historii zatrzymaniem działalności hazardowej w Makau od czasu powrotu do chińskiej administracji w 1999 r. Było to dopiero drugie takie zawieszenie, po tym, jak tajfun Mangkhut wymusił 33-godzinne zamknięcie niespełna dwa lata temu.

W Makau zarejestrowanych jest 39 kasyn, a sektor hazardu zatrudnia ponad 56 000 osób, co stanowi około 8% populacji miasta.

Prawodawca z Makau Au Kam-san oznajmił, że operatorzy kasyn z niecierpliwością oczekują na zniesienie nakazu zamknięcia kasyn. „Przemysł gier jest dla Makau zbyt ważny. Rząd nie mógł sobie pozwolić na zbyt długie zawieszenie. Operatorzy kasyn mogą również wywierać presję, ponieważ wciąż płacą personelowi, podczas gdy kasyna są zamknięte.”

Obecnie szacuje się, że ponad 70 5000 osób padło ofiarą koronawirusa w Chinach, a w samej prowincji Hubei odnotowano ponad 1700 zgonów.

Bez wątpienia, kasyna w Makau przechodzą burzliwy okres. Przychody z hazardu spadły w styczniu do kwoty 2,76 miliarda dolarów, co jest równoznaczne z ponad 11% spadkiem w porównaniu do zeszłego roku. Wynn Resorts, światowej sławy kasyno i hotel w Makau, szacuje, że fatalne skutki wirusa będą kosztować firmę około 2,6 miliona dolarów dziennie.