Polacy mieszkający w Holandii wkrótce będą mogli legalnie grać w kasynie online

Mamy dobrą wiadomość dla Polaków mieszkających w Holandii. Trwają prace nad regulacją umożliwiającą zagranicznym operatorom działalność na rynku holenderskim. Urząd ds. Kontroli Hazardu, bo tak chyba najlepiej możemy określić Kansspelautoriteit, otworzył aplikację dla operatorów, chcących okazać swoje zainteresowanie w uzyskanie licencji. Wnioski można składać do dnia 21 czerwca.

Na chwilę obecną zebrano 79 aplikacji, jesteśmy jednak pewni, że ich liczba jeszcze wzrośnie. Inicjatywa ma określić, jak wiele firm jest zainteresowanych operowaniem na rynku holenderskim. Jednocześnie Kansspelautoriteit deklaruje się pomóc operatorom w uzyskaniu licencji i służyć radą, kiedy zaistnieje taka potrzeba.

Kiedy będziemy mogli spodziewać się otwarcia rynku holenderskiego dla zagranicznych operatorów (kasyn i bukmacherów)?

Prace nad ustawą rozpoczęły się latem 2016 roku i trwają do dziś. Otwarcie aplikacji dla firm będących zainteresowanych w ubieganie się o licencję to krok milowy w całej inwestycji i przysłowiowe światełko w tunelu.

Prezes Kansspelautoriteit przewiduje, że prace nad nowym przepisami regulującymi hazard online w Holandii będzie gotowa latem 2020 roku, a rynek zostanie otwarty w styczniu 2021. Uff, ależ to wszystko długo trwa!

Holandia, która uchodzi za liberalne państwo, względem hazardu jest bardzo restrykcyjna. Panują tu ścisłe przepisy i choć rynek holenderski został otwarty dla zagranicznych operatorów online w 2015, w praktyce żadnemu z nich nie udało się otrzymać licencji. Oznacza to, że gra w kasynie online lub obstawianie zakładów u zagranicznego bukmachera dla przebywających w Holandii graczy była czynnością nielegalną.

Operatorzy kasyn i bukmacherzy chcący otworzyć swoją działalność na rynku holenderskim stoją przed wielkim wyzwaniem. Biorąc pod uwagę jak długo już trwają pracę nad samą ustawą, łatwo się domyślić, że spełnić wszystkie wymogi nie będzie łatwo. Przeciwnicy ustawy uznają, że legalizacja hazardu online przyczyni się do jeszcze większego wzrostu liczby osób uzależnionych od hazardu.

Zadaniem Kansspelautoriteit jest więc stworzenie takiej ustawy, która będzie miała na celu ochronę graczy, podobnie jak ma to miejsce w Wielkiej Brytanii. Angielska Gambling Commission uchodzi tutaj za wzór i nieustannie wdraża nowe przepisy, które mają na uwadze przede wszystkim dobro gracza.

Tendencje do uregulowania rynku hazardowego widzimy nie tylko w Holandii, ale całej Europie. Takie prace zostały podjęte także w Włoszech, czy w Niemczech. Ostatnimi czasy w życie swoją ustawę hazardową wdrożyła Szwecja i Polska. W naszym kraju licencja dotyczy jednak tylko zakładów sportowych, a gra w kasynie online dostępna jest tylko na wyłączność – w prowadzonym przez Totalizator Sportowy – Total Casino.

Czy kiedykolwiek w Polsce, operatorzy zagraniczni (kasyna online) również będą mogli ubiegać się o licencję Ministra Finansów? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, gdyż zależy to od poglądów panującego rządu. Biorąc za przykład inne kraje europejskie i to jak wiele pieniędzy wpływa do budżetu państwa z samego opodatkowania hazardu, może byłoby to lepsze rozwiązanie niż blokowanie domeny internetowej kasyn?