Ponad milion dolarów na badania hazardowe

Blisko milion trzysta tysięcy dolarów otrzyma Centrum studiów hazardu na Rutgers University School of Social Work. Cała kwota zostanie wykorzystana na badania na temat internetowego hazardu w amerykańskim stanie New Jersey.

W listopadzie ubiegłego roku New Jersey stało się trzecim stanem w USA, który zezwolił na internetowy hazard. Wydział gier New Jersey, zajmujący się tym rynkiem (zwany DGE), będzie współfinansował badania razem z Departamentem zdrowia, a także Wydziałem zdrowia psychicznego i uzależnień.

Trzyletni projekt będzie pierwszym, który kompleksowo zajmie się tematyką zakładów i gier kasynowych przez Internet. Naukowcy mają zbadać wpływ hazardu internetowego w stanie New Jersey na problematyczne zachowania hazardowe w całym kraju.

New Jersey jest jednym z trzech stanów, w którym hazard internetowy jest legalny, ale iGaming jest zupełnie nową granicą i nikt nie wie, czego tak naprawdę można się spodziewać. Te badanie to prawdziwe świadectwo tego, że nasz gubernator i wydział mają bardzo odpowiedzialne podejście do oceny potencjalnych negatywnych skutków internetowego hazardu. To naprawdę zaszczyt być częścią tego zespołu – powiedziała dr Lia Nower, dyrektor centrum, która ma zostać głównym koordynatorem projektu.

Projekt badawczy ma rozpocząć się w styczniu 2015 roku, a badania mają zostać prowadzone w całym stanie New Jersey. W pierwszej turze badań ma wziąć udział 1500 dorosłych mieszkańców stanu New Jersey, którzy zostaną przepytani przez telefon, a także 2000 osób, które wypełnią formularze przez Internet. Badania mają dotyczyć zachowań hazardowych i hazardu w sieci. Na razie nie ma jeszcze informacji na temat kolejnych planów badawczych. Cały projekt ma zostać podsumowany na początku 2018 roku.

Oprócz badań na temat potencjalnych chorób, które mogą być spowodowane internetowym hazardem, centrum ma dostarczyć także cztery roczne sprawozdania do gubernatora New Jersey, oparte na statystycznych zachowaniach graczy w zakresie hazardu w Internecie. Obecnie szacuje się, że branża hazardowa przynosi w USA przychód na poziomie około 40 bilionów dolarów. To więcej niż przychody z filmów, sportu, parków rozrywki, rejsów wycieczkowych i przemysłu muzycznego razem wziętych. Globalny przemysł hazardu online jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków, choć na razie nie przynosi spodziewanych przez urzędników zysków.

W New Jersey prawo zezwala obecnie na grę w kasynie, a także gry stolikowe jak blackjack, ruleta i inne oraz pokera online. Obecnie jest sześciu operatorów, działających w kasynie internetowym Atlantic City, a także 14 autoryzowanych witryn hazardowych, dostępnych dla tych, którzy założą specjalne osobiste konta i przebywają na terenie stanu New Jersey. Oprócz New Jersey legalny hazard przez Internet oferują obecnie także stany Delaware i Nevada.