Spadają przychody kasyn w Makau

Największy ośrodek hazardowy na świecie wciąż ma się dobrze, jednocześnie notując jednak spadek przychodów. W październiku kasyna w Makau zanotowały o 23% mniejszy zysk niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Przyczyn spadku przychodów kasyn w Makau można szukać w kilku składowych. Są nimi represje wobec bogatych chińskich biznesmenów uwikłanych w korupcję, malejąca liczba turystów w Hongkongu, a także spowolnienie wzrostu gospodarczego w całych Chinach. Spadek przychodów o 23% oznacza, że w październiku kasyna w Makau zarobiły łącznie 3,5 miliarda dolarów. W analogicznym okresie poprzedniego roku przychody kasyn wyniosły natomiast 4,57 miliarda dolarów.

Spadek o 23% jest największym miesięcznym spadkiem, jakie zanotowały kasyna w Makau. Prognozy ekspertów prognozowały jednak wyraźny spadek przychodów w zeszłym miesiącu. To pierwsze tak duże straty od stycznia 2009 roku, kiedy kasynowy profit spadł o 18% z powodu światowego kryzysu finansowego.

Październik 2013 roku był drugim najlepszym miesiącem pod względem przychodu dla kasyn w Makau w całej historii. Większy zysk operatorzy odnotowali jedynie w lutym 2014 roku, kiedy przychody wyniosły aż 4,75 miliarda dolarów.

Największym powodem takiego spadku w stosunku do zeszłego roku jest drastyczny spadek zainteresowania hazardem wśród najbogatszych VIP-ów. Powolny wzrost gospodarczy zniechęcił do wycieczki do Makau wielu potencjalnych graczy, którzy musieliby pokonać dość dużą odległość. Kolejnym powodem jest decyzja chińskich władz na temat zaostrzenia przepisów wizowych, a także ograniczenie wstępu do Hongkongu z powodu prodemokratycznych demokracji w tym miejscu. To spowodowało znaczący spadek liczny turystów, którzy również masowo zapełniali kasyna w Makau.

Według Sekretarza ekonomii i finansów Makau, Tama Paka Yuena, kasyna w tym mieście mogą notować ciągłe spadki aż do połowy przyszłego roku. godził się on także z hipotezą, że Makau może odnotować spadek przychodów z hazardu w stosunku do całego zeszłego roku. To byłby pierwszy taki przypadek od 2002 roku, kiedy Makau zaczęło zbierać dane na ten temat. Od tego czasu przychody tamtejszych kasyn z roku na rok systematycznie rosły.

Wszystkich pesymistów uspokaja CEO jednych z najsłynniejszych kasyn w Las Vegas i Makau, Sheldon Adelson, który wypowiedział się tuż po ogłoszeniu najnowszych danych o spadku przychodów. – To tylko kwestia czasu, zanim ta tendencja się odwróci. Nikt nigdy nie sugerował, że hazardowe przyzwyczajenia Chińczyków i Azjatów, które jest uwarunkowane trzema tysiącami lat historii, będzie się teraz zmieniać – uważa Adelson.

Mimo spadku przychodów Makau wciąż pozostaje obecnie miejscem, gdzie toczy się najwięcej hazardowych gier na świecie. Niewiele wskazuje na to, aby w ciągu kilku najbliższych lat mogło się to zmienić.