Wzrost przychodów William Hill

Osoby odpowiedzialne za działalność najbardziej znanego brytyjskiego bukmachera, William Hill, mają powody do zadowolenia. W trzecim kwartale bieżącego roku spółka zanotowała o 23% większy zysk.

William Hill ma od niedawna nowego prezesa. Jest nim James Henderson, który objął to stanowisko po blisko 30 latach pracy w brytyjskiej firmie. Początek pracy nowego prezesa jest bardzo obiecujący. Z pewnością miała na to wpływ finałowa faza piłkarskiego mundialu, która przyniosła znaczny wzrost obrotów, ale również bardzo duży zwrot z inwestycji w hazard online. Zyski operacyjne z tego tytułu wzrosły aż o 126%. Na temat tych ostatnich danych wypowiedział się Henderson. – Gry online nadal korzystają z naszej inwestycji w rozwój oprogramowania mobilnego. Wydajność całej grupy jest dobra także dzięki zyskom z zakładów sportowych.

Wcześniejsze perspektywy William Hilla na ten rok nie wyglądały zbyt dobrze. W kwietniu grupa ogłosiła plan zamknięcia 109 naziemnych punktów bukmacherskich. Miało być to spowodowane wzrostem podatków od zysku uzyskanego dzięki automatom. Brytyjscy urzędnicy podnieśli bowiem o pięć procent podatek od maszyn, które oferowały stawki rzędu pięciu funtów lub wyższe. Wcześniejszy podatek wynosił 20% zysku operatora, obecnie jest to 25%. Według danych przychody z takich automatów stanowiły nawet połowę zysku brutto całej spółki.

Ostatecznie zamknięte zostały 82 naziemne punkty William Hill, na co z pewnością miały wpływ ostatnie znakomite wyniki spółki. Opłaciło się również wejście na rynek hazardu online w krajach z uregulowanym rynkiem – we Włoszech, Hiszpanii, Australii i Stanach Zjednoczonych. W tym ostatnim kraju chodzi konkretnie o stan New Jersey, w którym zalegalizowane zostały zakłady sportowe. William Hill jednocześnie współpracuje tam z inną firmą w zakresie wyścigów konnych i gier kasynowych.

Według ekspertów roczny zysk operacyjny William Hilla może wynieść około 362 milionów funtów. Byłby to nadspodziewanie dobry wynik i wynik lepszy od tego, jaki firma osiągnęła w roku ubiegłym, kiedy to zarobiła 335 milionów funtów.

Wzrost przychodów z tytułu hazardu jest jeszcze bardziej imponujący biorąc pod uwagę fakt, że William Hill operuje głównie na rynku brytyjskim. W Wielkiej Brytanii trwa obecnie próba uregulowania rynku hazardowego, co wiąże się z sporymi kosztami dla operatorów. Rząd zwiększył ostatnio liczbę kontroli punktów bukmacherskich w Wielkiej Brytanii, a także zwiększył podatki w przypadku wspomnianych automatów, a także gier oferowanych przez Internet w kasynie online.

Działania podjęte przez brytyjski rząd według ekspertów mogą kosztować rynek hazardowy prawie 400 milionów funtów. Prawdopodobnie znacznie zmniejszy to przychody brytyjskich operatorów hazardowych w 2015 roku, pomimo ogłoszenia przez wiele firm planów oszczędnościowych, które mają na celu złagodzenie wpływu nowych regulacji.